Úprava povrchů rozličných předmětů je dnes možná mnoha způsoby. Nátěry a laky zpravidla chrání materiál před korozí, vlivy počasí, a také použitá barva mění jejich vzhled. V poslední době se stále populárnějším způsobem povrchové úpravy všech možných materiálů stává práškové lakování. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak funguje?
V zásadě na tom není nic složitého, prášková barva se pomocí stlačeného vzduchu nanese na povrch materiálu a aby prášek lépe držel, je mu dodávána elektrostatická energie. Drobné částečky prachu jsou kladně nabité, zatímco lakovaný předmět je uzemněn, takže snadno přilnou. Nakonec je lakovaný předmět vytvrzen v peci, což zajistí, že barva drží. Práškové barvy je třeba nanášet na dokonale vyčištěný povrch, na což se používá mechanické i chemické čištění. Prášek obsahuje pryskyřice, pigmenty, případně tvrdidla a aditiva a zajišťuje tak dokonalou odolnost proti korozi, mechanickému poškození například štěrkem nebo kamením, vysokou odolnost proti poškrábání, a velmi vysokou vnější trvanlivost.
Běžnému člověku se tento postup může jevit jako velmi složitý, avšak tímto druhem úprav materiálů se většinou zabývají specializované firmy, které na to mají potřebné vybavení a znají správné výrobní postupy. Práškové laky jsou také mnohem šetrnější k životnímu prostředí, neusazují se na dně plechovky, nevyschnou, vždy jsou připraveny k okamžitému použití, vydrží léta stále použitelné. Také se rychleji nanáší a vydrží delší dobu. Práškové lakování najde využití na mnoha místech například bílé spotřebiče jsou většinou takto ošetřeny, kovový nábytek a bytové doplňky, trezory, věšáky, ale i sportovní nářadí nebo je jeho časté využití v automobilovém průmyslu. Své uplatnění mají i v architektuře a úpravě povrchů budov.